Testování elektrokol Haibike

Topkolo_new_8Během Velikonočního pondělí jsme se rozhodli otestovat elektrokola značky Haibike (Habike Xduro Cross Herren 2014, 400 Wh; Haibike eQ Xduro Cross 2012, 300 Wh). O zážitcích a pocitech z jízdy si múžete přečíst v následujících řádcích. (21.04.2014)

Na pánském modelu roku 2014 (400Wh) jel jezdec s celkovou váhou 96 kg. Na dámském modelu z roku 2012 s baterií 300Wh cyklistka s celkovou hmotností 57 kg.

 

 

 

Jelikož na cyklostezkách kolem Ostravy jsme již otestovali baterii Samsung na přestavbě viz zde, rozhodli jsme se prozkoumat stezky pro cyklisty, které se nacházejí poblíž Opavy. Svým náročným profilem nás zaujala cyklotrasa vedoucí z Hradce nad Moravicí přes Vítkov, Heřmanice u Oder, Fulnek zpět do Hradce. Tato trasa je náročná nejen svou délkou (68 najetých km),  svým převýšením  (1322 m. n.v.), ale také nezpevněným povrchem (cca 70% šotolina, polní cesty).

Vyjížděli jsme od zámku v Hradci nad Moravici, první úbytek baterky jsme zaznamenali po prvních 8 km, kdy terén trati byl již několik km nezpevněný, a měli jsme za sebou dva prudké kopce , z čehož jeden vedl po opravdu náročném, kamenitém terénu. Elektrokolo si poradilo s přehledem a my jsme bez většího úbytku sil mohli pokračovat dál v cestě. Další pokles kapacity baterie display signalizoval za Vítkovem po 20 km jízdy stále po polních a šotolinových cestách.

Po dosažení vrcholu kopce, jsme si vyzkoušeli mechanické vlastnosti elektrokol na prudkém klesání směrem do Heřmánek, kde jsme otestovali brzdný účinek hydraulických brzd, tlumení přední vidlice, a přesnou geometrii rámu. Prudké klesání lesní cestou s ostrými zatáčkami nám dalo možnost vyzkoušet najíždění do zatáček se silně zmáčknutou přední brzdou a s plně zamáčknutou zadní brzdou, kdy jsme do zatáček najížděli v táhlém smyku. Vše bylo dokonale přesné.

Měli jsme najetých 36 km a menší polovinu baterky v záloze. Odtuď nás provázely opravdu dlouhé, prudké kopce až do Fulneku, kde nám baterka po 46 kilometrech začala ukazovat poslední dílek. Ani trasa z Fulneku zpět do Hradce naše elektrokola příliš nešetřila a vedla stále do táhlých kopců, kde v obci Lukavec na 52. kilometru a 1187 nastoupaných metrů vypla.

Ujeli jsme 51 kilometrů během 3 hodin v kopcovitém terénu. Od této chvíle jsme měli možnost otestovat váhu elektrokol během jízdy bez pomoci motoru. I poslední najeté kilometry proběhly v kopcovitém terénu, který ke konci vystřídal prudký sjezd. Cesta bez baterky byla opravdu náročná.  Po najetých kilometrech v nohách a velkém výškovém převýšení, má člověk stále sílu a chuť pokračovat v jízdě.

Po 6,5 hodinách i s pauzami jsme ukončili náš cyklovýlet opět na parkovišti hradeckého zámku. Byli jsme plní nádherných zážitků a skvělé jízdy na elektrokolech, která nám během tohoto výletu prokázala výbornou službu. Ovladatelnost a výdrž elektrokol byla opravdu obdivuhodná. I když se nám vybily baterky, elektrokola byla opravdu lehce ovladatelná a nekladla žádný odpor v jízdě. Co by se dalo elektrokolům Haibike vytknout, jsou sedla, u kterých design opravdu neznamená pohodli.

Elektrokola jsou zábavná a zážitek z jízdy je opravdu nezapomenutelný.

Několiv fotografií z celé akce:

Topkolo_1.1 Topkolo_2.2 

Topkolo_3.3 Topkolo_4.4

Topkolo_5.5 Topkolo_6.6

Topkolo_7.7  Topkolo_8.8

Topkolo_10.10 Topkolo_11.11

Topkolo_12.12 Topkolo_13.13

Topkolo_14.14 Topkolo_15.15

Topkolo_17.17 Topkolo_18.18

Topkolo_19.19 Topkolo_20.20

Topkolo_21.21 Topkolo_22.22