Extrémně lehká duše s maximální odolností - Tubolito

Extrémně lehká duše s maximální odolností.
Inovativní Tubolito stojí za vyzkoušení

Až dvakrát odolnější a pevnější než klasické butylové duše a přitom dokáží snížit hmotnost kola až o 340 gramů. Revoluční duše Tubolito mají co nabídnout a v porovnání s černou klasikou si stojí velice dobře. Měli jsme možnost tyto oranžové krásky vyzkoušet. Jak se nám osvědčily?

Duši Tubolito vyvinuli v roce 2017 zapálení cyklisté Christian Lembacher a Akos Kertesz, kteří využili svých předchozích znalostí a zkušeností z vývoje lehkých a odolných membrán pro reproduktory.
A inovace v téhle oblasti byla potřeba, od vynálezu plnění pláště stlačeným vzduchem Johnem Boydem v roce 1888 se toho totiž moc nezměnilo.

Pokud jste příznivcem bezduše, doporučujeme tuto novinku také vyzkoušet. Je zajímavým kompromisem mezi bezduší a klasickou duší.
Tubolito je vhodné i pro pláště ve kterých je tmel, takže je lze vozit jako snadné řešení pro případ defektu bezdušového systému.

Tubolito_banner

Odolnost proti defektu i procvaknutí

Na výrobu jsou používány inovativní termoplastické elastomery, které se zpracovávají unikátní technologií. Výsledný produkt je mimořádně lehký, odolný a skladný.
Laboratorní testy prokázaly dvojnásobně vyšší odolnost proti defektu či procvaknutí v porovnání s klasickou duší.
Testy odolnosti, při kterých se nepřetržitě brzdí, ukázaly, že pokud dojde k defektu, neztratí Tubolito explozivně tlak jako klasická duše, ale dojde k jejímu pozvolnému vypuštění.

Pokud vám jde zejména o odlehčení vašeho kola, je přechod na Tubolito jedna z nejsnadnějších cest jak ušetřit gramy.
Běžné duše pro horská kola obvykle váží okolo 150 gramů, váha se však často vyšplhá až na 250 gramů. Hmotnost jedné duše u Tubolita je přibližně třetinová, 82 gramů (u 27,5“). Pokud se rozhodnete vyzkoušet extra odlehčenou variantu S-Tubo MTB, ručička váhy klesne na pouhých 45 gramů.

 

Duše Tubolito je dostupná v několika variantách:

Základní variantou je Tubo MTB
29“ (šířka pláště 1,8 – 2,4“) – 85 g
27,5“ (šířka pláště 1,8 – 2,4“) – 82 g

Pokud jezdíte na pláštích plusového rozměru, je pro vás určená řada Tubo MTB plus
29+ (šířka pláště 2,5 – 3“) – 110 g
27,5+ (šířka pláště 2,5 – 3“) 105 g
Plusové pláště má dnes většina moderních eletrokol. Pokud jste i vy této odnoži cyklistiky propadli, nebojte se Tubolito také vyzkoušet. Tubolito navíc díky nízké hmotnosti dokáže lehce navýšit dojezdnost.

Tubo Road
Šířka pláště (18-28 mm) – 38 g
Na silniční kola se specializuje série Tubo Road, která je vhodná pro pláště o šíři mezi 18 a 28 milimetry. Tato varianta je vhodná jak pro kotoučové, tak i ráfkové brzdy a hmotnost duše je pouhých 38 gramů.

Tubo-CX/Gravel
700c (šířka pláště 30-40 mm) – 55 g

I tato varianta je vhodná pro ráfkové i kotoučové brzdy. Zesílené stěny této duše jsou v porovnání s klasickou duší dvakrát odolnější vůči defektu, avšak stále si zachovávají nízkou hmotnost.

S-Tubo MTB
29“ (šířka 1,8 – 2,4“) – 45 g
27,5“ (šířka pláště 1,8 – 2,4“) – 44 g

Písmeno S zde značí spare – jedná se tedy o náhradní duši, s minimalistickými rozměry i hmotností. Pro ještě větší skladnost má tato verze demontovatelný ventilek.
Daní za tyto výhody, v porovnání s ostatními typy Tubolita, je nižší odolnost proti defektu i procvaknutí. Odolnost by však měla být stejná jako u klasické butylové duše.

Tubo BMX
Vyrobena speciálně na 20“ kola.

 

S Tubolitem se pracuje, až na pár drobných rozdílů, jako s klasickou duší. Před prvním vložením Tubolita do pláště je potřeba jej nafouknout, aby získalo správný tvar, doporučuje se tlak okolo 0,4 bar. Poté stačí vložit duši do kola, zacvaknout patky pláště do ráfku a nafouknout. Instalace je velmi snadná a nezabere mnoho času.

Duše pro náročný terén

Tubolito jsme otestovali na náročných štěrkových cestách a obstálo na jedničku. Jízda byla velice příjemná a pohodlná. Duše i v těžkém terénu pohlcovala jak menší, tak i větší hrany překážek a skvěle tlumila nárazy. Tlak držela velice dobře, a to i po tom, co jsme nechali kolo delší čas odpočívat na jednom místě.

I když je duše opravdu odolná, přece jenom se může nějaká trhlinka objevit. Pro tyto případy je možné dokoupit sadu pro lepení. Oprava je velice snadná a rychlá. Záplaty skvěle drží.

Tubolito nabízí skvělý zážitek z jízdy, ať už jedete lesem či městem, šlapete ze všech sil či s pomocí elektromotoru.