Bosch vs. Yamaha – II. ELEKTROMOTOR

Topkolo_new_24V sérii článku BOSCH VS. YAMAHA budou detailně analyzovány rozdíly ve středových pohonech pro elektrokola obou významných evropských producentů. V průběhu této série článků s orientací na problematiku pohon elektrokola nestranně posoudíme oba známé systémy. Chceme tím separovat zásadní rozdíly a zároveň pomoci budoucím i stávajícím uživatelům elektrokol, či fanouškům elektro-cyklistiky při rozhodování o volbě a typu elektropohonu. V druhém díle porovnáme zásadní komponent elektrokola ELEKTROMOTOR. (31.03.2015)

 

 

 

Elektromotor lze popsat jako elektrický stroj, sloužící k transformaci elektrické energie na mechanickou práci. V oblasti elektrocyklistiky a vývoje elektrokola, jakožto dopravního prostředku, se nejčastěji setkáme s principem využití silových účinků magnetického pole

.  Topkolo_666999_2

Na tomto principu jsou konstruovány také motor Bosch a motor Yamaha. Oba výrobci využívají pro elektrokola klikový pohon motoru o výkonu 250W. Totožná je rovněž technologie HIGH performance, která se užívá právě pro středové zpracování klikového systému elektromotoru. Tuto technologii doplňují 3 typy snímačů, každý z nich má za úkol kalibrovat jinou oblast a to rovnou 1000 krát do vteřiny. Kadenční snímač sleduje počet otáček kliky. Torzní snímač je určen pro sledování tlaku vynaloženého ke šlapání na elektrokole. Třetím snímačem je rychlostní čidlo. Všechna čidla dohromady vytváří jedinečný pocit z jízdy na elektrokole. Tímto systémem se Bosch a Yamaha zcela odlišují od zbytku konkurence.

Topkolo_666999_3
   

Motory Yamaha a Bosch jsou si na první pohled tvarově velmi podobné. Nicméně Yamaha je ve skutečnosti menší a kompaktněji zpracována než elektromotor Bosch. Váhově Bosch převyšuje motor Yamaha o celých 500g. 

Nejpodstatnější rozdíl je tak patrný u předního řetězového kola. Elektromotor Bosch disponuje pouze jedním hnacím řetězovým kolem, které se otočí 2,5 krát za 1 rotaci kliky. Elektromotory Yamaha nabízejí standardní velikosti řetězového kola. Navíc nabízí možnost přidání dalšího řetězového kola v důsledku využití čtvercového profilu kuželu kliky. Například u elektrokola Haibike Hardnine RC, které se odlišuje od nižší výbavy SL mimo jiné i dalším řetězovým kolem. V tomto prvku lze tedy spatřit zásadní diference mezi oběma výrobci. Navíc Bosch pro svůj elektromotor využívá odlišný profil ISIS kliky.

 

Tabulkové srovnání hodnot elektromotoru Bosch a elektromotoru Yamaha

 

Bosch elektromotor

Yamaha elektromotor

Výkon

250W

250W

Krouticí moment

60Nm

70Nm

Řetězové kolo

1

1-2

Váha

4kg

3,5kg

Z tabulkového srovnání hodnot je zřejmé, ve kterých parametrech získává Yamaha konkurenční výhodu oproti technologii Bosch. 

V praxi při srovnávací a testovací jízdě lze pozorovat okamžitý náběh elektromotoru Yamaha, která tak dostála svému vytyčenému cíli. V rámci něhož se konstruktéři Yamaha zaměřili na bod nulové kadence. To znamená, že Yamaha se projeví už při prvním šlápnutí a pohybu osy. Bosch elektromotor se projevil především hladší výkonnostní křivkou. Což při jízdě na elektrokole dopřává jezdci o něco komfortnější pocit z jízdy. 

Resumé: Elektromotor je nedílnou součástí pohonu elektrokola. Jeho výběru je třeba věnovat velkou pozornost. Odlišnosti mezi výrobci jsou nepatrné, ale přesto ovlivňují cestování a celkové využití elektrokola. Při srovnání elektromotorů obou výrobců lze usuzovat následující:

  • Yamaha je o celých 500g lehčí
  • Yamaha disponuje dvěma řetězovými koly
  • Bosch má hladším výkonnostní křivku
  • Yamaha je kompatibilní s elektronickým podvozkem E-SHOCK (systém instalovaný např. pro elektrokolo Haibike AllMountain RX 2015)