Bosch vs. Yamaha – I. Akumulátor

Topkolo_new_24V sérii článků BOSCH VS. YAMAHA budou detailně analyzovány rozdíly ve středových pohonech obou výrobců. V průběhu několika dílů nestranně posoudíme oba známé systémy významných producentů pohonů elektrokol. V prvním díle porovnáme nejdůležitější součást každého elektropohonu AKUMULÁTOR. (23.03.2015)

Akumulátor je technické zařízení na opakované uchovávání energie, obvykle elektrické. Akumulátor je sekundární článek, který je potřeba nejdříve nabít a teprve potom je možné jej použít jako zdroj energie.

 

Bosch i Yamaha používají pro svůj pohon baterie o napětí 36V Lithium Ion 400Wh. Výrobci využívají k produkci nejmodernějších technologií ve výrobě akumulátorů. Tvarově jsou si oba komponenty velmi podobné. V horní části těla akumulátoru je rukojeť pro snadnou manipulaci. Pod horní části akumulátoru jsou umístěny LED indikátory stavu nabití. Tyto indikátory zároveň plní funkci ukazatele současného stavu baterií. Oba typy akumulátorů jsou vybaveny zámkem, který chrání akumulátor elektrokola proti odcizení.

Zpracování úchytu baterie Yamaha do rámu elektrokola je vybaveno tlumičem, který při jízdě v terénu absorbuje nerovnosti.

Nejvýznamnější rozdíl mezi akumulátory paradoxně není v jejich kapacitě, nýbrž v samotné manipulaci. Zatím co baterie Bosch se vkládá do rámu shora dolů. Baterie Yamaha se usazují bokem k rámu kola. Tím získává Yamaha výhodu v podobě instalaci svých akumulátorů do menších rámů.

Tabulkové srovnání hodnot akumulátoru Bosch a Yamaha

 

Bosch akumulátor

Yamaha akumulátor

Kapacita

400Wh/11Ah

400Wh/11Ah

Napětí

36V

36V

Váha

2.6 kg

2.9 kg

Záruka

2 roky / 500 plných cyklů

2 roky / 700 plných cyklů

Zdroj: www.e-bikeshop.co.uk

Resumé: Akumulátor je velmi důležitou součástí každého elektrokola. Při výběru elektrokola také do značné míry ovlivňuje pořizovací cenu. Při srovnání dominantních výrobců BOSCH a YAMAHA lze usuzovat následující:

  • akumulátor Yamaha má praktičtěji vyřešenou mobilitu
  • úchyt akumulátoru Yamaha disponuje nezávislým odpružením samotného akumulátoru
  • akumulátor Bosch je o 300 g lehčí
  • baterie Yamaha má k dispozici prodlouženou záruku